32-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС

Сірий саркофаг стоїть, немов би скеля,
Приспав він ту біду, що насувалась на людей.
Призив – це честь, це наш обов’язок святий!
Нема у нас другої долі, як згинути у вирії подій.
Ішли ми в тихий бій, ліси «руді» рубали… І на реактор залізали, мирно там ми помирали…
                                                   Іван Сулимка

   26 квітня 1986 року о 1-23-44 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства - з різницею у дві секунди відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році. Лише наступного дня, після того як у Швеції за рівнем радіації визначили, що в Україні мала місце аварія, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію. Від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинув 31 чоловік і більше 200 було госпіталізовано. За неофіційною статистикою в Україні померло не менше 15 тисяч людей, які були уражені в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.
  Лише через три тижні при допомозі 4 тисяч тон піску, бору, свинця і глини вдалось ізолювати реактор, що продовжував випромінювати радіацію, і запобігти подальшому забрудненню грунту. З території в радіусі 30 кілометрів від місця аварії було евакуйовано більше 100 тисяч людей. Із-за традиційної в СРСР секретності від громадян приховувалась інформація про дійсні масштаби катастофи і в найбільш постраждалих областях України, Білорусії та Росії в перші дні після аварії не здійснювались жодні заходи по захисту населення від радіації.
  Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним "саркофагом", збудованим руками сотень тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі і аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.
  Тож  напередодні 32-ї річниці аварії на ЧАЕС 25 квітня 2018 року в Диканському історико-краєзнавчому музеї ім. Д.М.Гармаша для учнів 9-А класу Диканського НВК ім. М.В.Гоголя було проведено урок мужності, присвячений трагедії на Чорнобильській АЕС. З хронологією подій присутніх ознайомила директор музею Надія Крюченко, а запрошені ліквідатори наслідків аварії Іван Сулимка, Анатолій Яремченко і Віктор Радченко поділилися спогадами про ті страшні події. А внук Віктора Радченка, Влад подякував дідусеві за мужність, самовідданість і вручив йому квіти.

  Провідний бібліотекар Диканської ЦБС Світлана Тютюнник розповіла учням  про книгу Марії Сущенко "Екскурс у Чорнобиль" та запросила усіх до бібліотеки, де можна ознайомитися з виставкою "Чорнобиль у фактах і документах".
  А от п'ятикласник Диканського НВК ім. М.В.Гоголя Олександр Вергал, цікавлячись темою впливу радіації на все живе, поділився знаннями про те, як можна захиститися від радіоактивного опромінення та закликав усіх краще дбати про зменшення забруднення навколишнього середовища.
 На завершення - ведуча Надія Крюченко розповіла про ікону "Чорнобильський Спас" та вручила  квіти гостям уроку мужності.

Немає коментарів:

Дописати коментар

ВИСТАВКА КАРТИН В.І.КОВТУНА

вітня, у Всесвітній день мистецтва та Міжнародний день культури, у приміщенні картинної галереї імені М.К.Башкирцевої відбулось відкриття ви...